India’s First Multiregional Culture Festival

Feb 08-09-10, 2019

Speakers

Arnab Goswami

Imam Tawhidi

Mahesh Sharma

Meghnad Desai

Raveena Tandon

Smriti Irani

Shri. Subhash Chandra

Sudhir Chaudhary

8-9-10

February

Event Schedule

FRIDAY
8/2/2019
Stage 1: SAMVAAD Stage 2: SAMAAVESH Kala Kaushal: Crafts Workshops

10:00 AM-11:00 AM

Kathak Performance by Vineet Nigam and group; Inauguration by Honourable Minister of Culture Dr. Mahesh Sharma

11:00 AM-12:00 PM

Plenary Session: Dharmic Capitalism: A New Economic Model for an Emerging World Order? | Gaur Gopal Das, Meghnad Desai, Rajeev Srivastava & Subhash Chandra | Shereen Bhan (M)

12:00 PM-1:00 PM

Are Bhakti and the Arts mutually exclusive in India? | Ananda Shankar Jayant, Lakshmi Vishwanathan, Shekhar Sen & Yatindra Mishra | Malavika Avinash (M) History as the New Battleground | Lavanya Vemsani, Meenakshi Jain, Rizwan Qaiser, Saradindu Mukherji & Sunil Ambekar | Vikram Sampath (M) Master Class: Patthachitra and Palm Leaf Painting

1:00 PM-2:00 PM

The 3 T's of Tradition: Temples, Textiles, Travel | Chithra Madhavan, Shefali Vaidya & Swami Mitrananda | Hema Hari (M) Devabhasha: Sanskrit, the Language of the Gods | Kaushal Panwar, Nagaraj Paturi, Radhavallabh Tripathi & Shatavadhani Ganesh | D K Hari (M)  

2:00 PM-3:00 PM

The Importance of Inter-Faith Dialogues | Imam Tawhidi in conversation with Rajiv Malhotra & Vishwa Adluri Clear are the Paths of India: Cultural and Political Encounters of Indians and Jews | Shimon Lev in conversation with Khinvraj Jhangid Master Class: Paper Machie and Madhubani Painting of Bihar

3:00 PM-4:00 PM

Statecraft in India- from the times of the Mahabharata and Chanakya | Ashwin Sanghi, Gautam Chikermane, & Pavan Varma | Sudhir Chaudhary (M) Ya Devi Sarva Bhuteshu: The Divine Feminine in Indic Belief | Madhu Khanna & Sonal Mansingh| Shefali Vaidya (M)  

4:00 PM-5:00 PM

The Forgotten Legacy of Dr Syama Prasad Mookerjee | Tathagata Roy in conversation with Shubhrastha A Quest for the Eternal: Sufism in South Asia | Alan Godlas, Carl Ernst & Hasan Kerim Guc | Syed Salman Chisty(M) Followed by a Performance by the Shahi Qawwals of Ajmer Sharif Master Class: Cherial Saw Dust Masks and Mask Painting of Telangana

5:00 PM-5.45 PM

Evening Shadows: Kavya Sandhya | Sudeep Sen, Rehman Musawwir & Yatindra Mishra  

5:45 PM-6:30 PM

Shanti Samsara: Living in Harmony with the Environment | Address by Ricky Kej Gotipua Dance Performance from Odisha Master Class: Warli Tribal Painting of Maharashtra

6:45 PM-8:30 PM

Love and the Divine: A Carnatic Clasical Concert' by Bombay Jayashri
SATURDAY
9/2/2019
Stage 1: SAMVAAD Stage 2: SAMAAVESH Kala Kaushal: Crafts Workshops Taare Zameen Par: Kids Section

10:00 AM-11:00 AM

Activism via the Arts: Legitimate or Opportunistic? | Ananda Shankar Jayant, Malavika Avinash, Swarnamalya Ganesh & Vivek Agnihotri | Shubhrastha (M) Great Minds from Bengal: Tagore, Swami Vivekananda, Sri Aurobindo | Hindol Sengupta, Sounak Chattopadhyay & Swapan Dasgupta | Kanchan Gupta (M)    

11:00 AM-12:00 PM

Subramaniam Swamy in conversation with Anuraag Saxena The land of Zero: Origins of India's STEM (Science, Technology, Engineering & Mathematics) Journey | Gautam Desiraju, Krishnamurthy Ramasubramaniam, Mayank Vahia & Sangeeta Menon | Anand Ranganathan (M) Master Class: Sanjhi Paper Cutting of Uttar Pradesh  

12:00 PM-1:00 PM

Demystifying Tantra | David Frawley, Dipankar Khanna, Madhu Khanna, Rajib Sarma & Yogini Shambhavi | Vikram Sampath (M) Scripting an Indic Narrative | Abhijit Majumdar, Rahul Roushan, R. Jagannathan, Shubhrastha & Sree Iyer | Dimple Kaul (M) [Followed by unveiling of books published by Indic Academy]    

1:00 PM-2:00 PM

Address by Arnab Goswami Master Class: Kangra Miniature of Himachal Pradesh Indic Philosophy for Children by Ushma Williams Ages 8-12

2:00 PM-3:00 PM

Jaat Na Poocho Sadhu Ki: The Scourge of Caste | Abhinav Prakash, Chilkur Rangarajan, Guru Prakash & Kaushal Panwar| Pooja Paswan (M) We, the Country of Story Tellers | Amish Tripathi, Kishwar Desai, Makarand Paranjpe, Nagaraj Paturi & Vineet Bajpai| Hari Kiran Vadlamani (M)   Indic Philosophy for Children by Ushma Williams
Ages 13-17

3:00 PM-4.00 PM

Feminism and Tradition: Compatible or at Odds? | Lavanya Vemsani, Raveena Tandon & Smriti Irani | Vikram Sampath (M) The Epic Saga: Mahabharata, the Tale of Human Nature| Nilesh Oak & Vishwa Adluri | Gautam Chikermane (M) Master Class: Pottery From Rajasthan Ancient Indian History for Children by Ushma Williams Ages 8-12

4:00 PM-5.00 PM

Alternative Narratives of India's Freedom Struggle | Kishwar Desai, Prasenjit Basu, Sanjeev Sanyal & Saradindu Mukherji | Hindol Sengupta (M) Pandavani performance by Teejan Bai   Ancient Indian History for Children by Ushma Williams
Ages 13-17

5:00 PM-6.30 PM

Film Premier: "Blood Buddhas" by Nikhil SIngh Rajput; followed by a discussion: "Bringing our Gods Home" | Amish Tripathi, Anuraag Saxena, David Frawley, Domenic DiGiovanni & Tess Davis Master Class: Chittara Painting from Karnataka TAMING OF THE WILD, Puppet Performance by DOLLS THEATRE

6:30 PM-8:00 PM

Ayodhya & Sabarimala: Where Faith Intersects the Law | Atiq Ur Rehman, Chilkur Rangarajan, Gopi Shanker M, Koenrad Elst, Jai Sai Deepak, Meenakshi Jain, Rizwan Qaiser, Shaina N.C. & Swarnamalya Ganesh

8:00 PM-9:00 PM

Performance by Bombay Bairaag
SUNDAY
10/2/2019
Stage 1: SAMVAAD Stage 2: SAMAAVESH Kala Kaushal: Crafts Workshops Taare Zameen Par: Kids Section

10:00 AM-11:00 AM

Conquest without Coercion: India's Civilizational Outreach| Hari Kiran Vadlamani, Prasenjit Basu, Sudhir Devare & Shimon Lev | Anuraag Saxena (M) Rituals: Balancing Traditions and Modernity | D.K. Hari, Dushyant Shridhar & Pradeep Chakravarty | Hema Hari (M)

11:00 AM-12:00 PM

The Mystery of the Netaji Files: Rediscovering the Forgotten Chapter of Indian History| Talk by Anuj Dhar Baul Performance by Gautam Das Baul Master Class: Patua Painting of Bengal

12:00 PM-1:00 PM

North East Percussion Ensemble Aryan Invasion Theory: A Myth or Reality? | Anil Suri, David Frawley, Koenrad Elst & Niraj Rai | Anand Ranganathan (M)   Indic Philosophy for Children by Ushma Williams Ages 8-12

1:00 PM-2:00 PM

The Song of the Divine: Bhagavad Gita & its Universal Message| Bibek Debroy and Meghnad Desai | Nilesh Oak (M) Media & Culture: The Connects and the Disconnects | Kanchan Gupta, Madhu Kishwar, Shehzad Poonawalla, Sree Iyer & Tarek Fatah | Kunal Majumder (M) Indic Philosophy for Children by Ushma Williams Ages 13-17

2:00 PM-3:00 PM

Sarve Santu Niramaya: Wellness in the Indic Thought | David Frawley, Rama Jayasundar & Yogini Shambhavi | Ushma Williams (M) Agar Firdaus Zamin Ast: The Lost Traditions of Kashmir | Rahul Pandita, Sangeeta Menon, Sushil Pandit & Subhash Kak | Aditya Raj Kaul (M) Master Class: Bhil Pithora Tribal Painting of Madhya Pradesh Ancient Indian History for Children by Ushma Williams Ages 8-12

3:00 PM-4:00 PM

The Grand Indian Narrative | Rajiv Malhotra in conversation with TV Mohandas Pai   Ancient Indian History for Children by Ushma Williams Ages 13-17

4:00 PM-5:00 PM

Sarve Santu Niramaya: Wellness in the Indic Thought | David Frawley, Rama Jayasundar & Yogini Shambhavi | Ushma Williams (M) All is Fair in Love: LGBTQIA+ Community in the Indian Tradition | Ashok Row Kavi, Gopi Shankar Madurai, Jerry Johnson & Tarek Fatah | Kunal Majumder (M) Master Class: Sanganer Block Printing of Rajasthan Tholpavakoothu - The Story of the Ramayana (Shadow Puppet Performance of Kerala)

5:00 PM-6:00 PM

Meri Fitarat Hai Mastana | Manoj Muntashir in a poetic conversation with Arjun Singh Kadian Ekam Sat Vipraha Bahudha Vadanti: The Eternal Message of the Indic Faiths | Acharya Lokesh Muni, Dipankar Khanna, Harbhajan Singh, Pavan Varma & Subhash Kak | Hindol Sengupta (M) Master Class: North East

6:00 PM-7.00 PM

Advertising & Culture | By Piyush Pandey; followed by conversation with Sundeep Bhutoria Manipuri Raas Leela Performance    

7:00 PM-8:30 PM

A Confluence | Vishwa Mohan Bhatt and the Manganiyars of Rajasthan

Performers

Bombay Bairag

Bombay Jayashri

Gotipua Dance

Manipuri Raas Leela

North East Percussion Ensemble

Performance of the Bauls from Birbhum

Sufi Shahi Qawwals Ensemble of Ajmer Shariff

Teejan Bai

Vishwa Mohan Bhatt

Workshops

Bhil Pithora Tribal Painting - Madhya Pradesh

Cherial Masks and Cherial Painting - Telangana

Chittara Tribal Painting - Karnataka

Clay Pottery - Rajasthan

Gond Painting - Madhya Pradesh

Handloom Weaving - Assam

Kangra Miniature Painting - Himachal Pradesh

Mughal Wood Carving - Delhi

Paper Mache and Madhubani Painting - Bihar

purna_chandra_moharana

Pattachitra and Palm Leaf Painting - Orissa

Patua Painting - Bengal

Sanjhi Paper Art - Uttar Pradesh

Sanganer Block Printing - Rajasthan

Warli Tribal Painting - Maharashtra

Kids Area

Indic Philosophy and Ancient Indian History

Taming Of The Wild | Puppet Performance

Tholpavakoothu- The Story Of The Ramayana